Sözlü Gelenek

Fotoğraf: Füsun Kavrakoğlu, 2013.

Fotoğraf: Füsun Kavrakoğlu, 2013.

 • Geleneksel topluluklar, yaşamlarında yer edinen gelenekler ve onları etkileyen olaylar hakkında sözlü anlatılar yaratırlar.
 • Topluluğun kolektif hafızasında yer bulamayan ya da az yer bulan gelenekler, toplumun sözel hafızasında da yeterince yer bulamaz.
 • Dinsel yasakların ve modernleşmenin geleneğin sözel hafızadaki yerini zayıflattığı bilinmektedir.
 • Arkaik geleneklerin yeni inançlar ve dinler içerisinde kendine meşru bir yer edinme çabası, geleneklerin direnme stratejisidir.
 • Televizyon da topluluk içindeki iletişime yaptığı olumsuz etki ile sözlü geleneklerin aktarımını sınırlayan önemli bir diğer faktördür.

 

Yararlanılan Kaynak

Kaybolan İzler, Mümtaz Fırat, YKY, 2017.

 

 

Sözlü Gelenek” üzerine 2 düşünce

 1. Aylin Damla Gür

  Sevgili Füsun Hanım,

  Yine harika yazılarla geri döndünüz, ne çok şey biriktirmişsiniz. Büyük bir keyifle okuyorum her yazınızı, sizinle ve yazılarınızla tekrar buluşmak çok mutlu etti beni. Hepsine ayrı ayrı yorum yazmak isterim ama çağdaş sanat bambaşka bir ufuk açıyor bende. Kadına dair her yazınızı da özel bir dikkatle okuyorum. İçten teşekkür ve sevgilerimle,

  Aylin D. Gür

  Yanıtla
  1. admin Yazar

   Sevgili Aylin Hanım,

   Nazik sözleriniz için teşekkür ediyorum. Bloğun görüntüsünü de düzeltmek için çalışmalar yapıyoruz. Umarım daha keyifli bir yerde okuyucularımızı ağırlayacağız.

   Kucak dolusu sevgiler.

   Füsun

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>